Golden Visa ile ilgili
Sık Sorulan Sorular

Sizin için Golden Visa ile ilgili sık sorulan soruları derledik. Umarız yararlı olur.

Golden Visa (GV) Nedir?

Golden Visa, bir ülkenin yatırım karşılığı oturma ve çalışma izni vermesidir. Eğer bu ülke Avrupa Birliğinin (AB) üyesi ise, bu izin aynı zamanda AB ülkelerinde serbest dolaşım hakkını da sağlamaktadır.

GV alırsam bu ülkede oturmak zorunda mıyım?

Her ülkenin bu konuda farklı kuralları bulunmaktadır. Portekiz her sene en az bir haftanızı Portekizde geçirmenizi istemektedir.

Ne Kadarlık Bir Yatırım Yapmam Lazım?

Portekiz için, nüfusun yoğun olduğu bölgelerde ve 30 yıldan eski yapılara 350 bin Euro, daha yeni binalara ise 500 bin Euro yatırım yapmanız yeterlidir. Nüfusun az olduğu bölgelerde bu miktar %20 düşmektedir.

Alınacak Gayri Menkul’de Kısıt Var mı?

1 Ocak 2022 sonrasında, nüfusun yoğun olduğu Lizbon, Porto gibi şehirlerde sadece ticari gayri menkul alımları GV kapsamında değerlendirilmektedir.

Yaptığım Yatırımı Geri Alabilir miyim?

Yapılan yatırım sizin mülkünüzdür. İstediğiniz anda mülkü satıp paranızı alabilirsiniz. Ancak bu durumda GV hakkınız da kalkar. Şartları sağlayan yeni bir mülk alırsanız GV devam eder. Beşinci yılın sonunda bu ülkenin vatandaşlığını alırsanız veya kalıcı oturma iznine başvurursanız, artık GV gerekliliklerine uyma zorunluluğunuz kalkmış olur ve istediğiniz zaman yatırımınızı nakte çevirebilirsiniz. Eğer aldığınız gayri menkulü kiraya verirseniz, yatırımınızdan gelir de elde etmeniz mümkündür.

GV Almak Ne Kadar Sürer?

Başvuru yapıldıktan sonra yaklaşık 6-12 ay içinde oturum izniniz elinize geçecektir.

Vatandaşlığa Ne Zaman Başvurabilirim?

Beşinci yılın sonunda vatandaşlık için başvurabilirsiniz. Bu başvuru sonrası A2 (giriş-orta) düzeyde Portekizce bildiğinizi sınav ile ispatlamanız gerekecektir. Prosedürlerin tamamlanması bazı durumlarda 1.5 yıl sürebilmektedir.

Ailenin her bireyi için ayrı ayrı yatırım yapmak gerekir mi?

Hayır, Aile bir bütün olarak başvurabilir. Yani siz, eşiniz ve eğitimi devam eden bekar çocuklarınız beraberce GV için başvurabilirsiniz. Ayrıca 65 yaşından büyük anne ve babanız da bu kapsamda değerlendirilir.

GV için yatırım dışında ne tip masraf/ücret yapılması gerekir?

Başvuru ve her iki yılda bir yenileme ücretinin devlete ödenmesi gerekmektedir. Bu beş yıl için kişi başı 12.250 eurodur. Bunun dışında gayrimenkulün alımı ve ilk başvuru sırasında Noter, Sağlık Sigortası, Avukatlık Ücretleri ve Gayrimenkul Vergileri ödenmesi gerekecektir. Ayrıca eğer yatırımınızdan bir gelir elde ediyorsanız bunun için de bir gelir vergisi ödemeniz gerekir.

Bu Süreçte Hangi Konularda Yardımcı Olabiliyorsunuz?

Gayri Menkul’ün seçilmesinden, renovasyon hizmetlerine, avukatlık hizmetlerinden, Gayri Menkul’ün kiralanmasına kadar tüm aşamalarda sizin yanınızda yer alıyoruz.

Nasıl Devam Edebiliriz?

Konuya ilgi duyuyorsanız, hemen sizin ve ekip üyelerimizin katılımı ile bir Whatsapp grubu kuruyor, size uygun olan bir zamanda Zoom üzerinden toplantı düzenleyerek hem sorularınızı cevaplıyor, hem de tercihlerinizi öğreniyoruz. Takiben Portekiz’de Banka Hesabınızın açılması, fonun Portekiz’deki banka hesabınıza aktarılması, seçilen gayri menkul’ün alımı ve resmi başvuruların yapılması şeklinde süreç devam etmektedir.

İletişim

Türkiye : +90.533.490 94 93

+90 532 345 3832

Türkiye Adresi

Şair Çelebi Sk.  No 1 / 3

Kağıthane

İstanbul Türkiye

Portekiz Adresi

Nomera Capital

Avenida da Liberdade 110 1.º

1269-046 Lisbon, Portugal

AMI Licence: 13896